reklama

Detektor lží alebo ako odhaliť klamárov

Máte pocit, že vám viacerí ľudia s úsmevom klamú do očí, bijúc sa bohorovne do pŕs, že klamstvo je im úplne cudzie? Ako teda zistiť, či dotyčný klame, alebo nie? Keďže ma to samého zaujímalo, prehrabal som pár kníh a internetových stránok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Celý princíp spočíva v sledovaní fyzických reakcií na psychické podnety. Je predpoklad, že človek, ktorý klame, znervóznie, v dôsledku čoho sa začnú meniť aj jeho reakcie na vonkajšie podnety– od dýchania, cez hlas, potenie až k zmenám krvného tlaku. Ľudia sa už od pradávna snažili identifikovať klamára podľa fyziologických reakcií. V starovekej Číne napríklad sledovali zníženú produkciu slín. Podozriví po rovnakom impulze dostali za hrsť ryže, ktorú mali prežúvať. Po jej vypľutí do misky, sudcovi ako dôkaz postačoval rozoznať, ktoré sústo je najsuchšie. V antickom Grécku zase sledovali kolísanie srdcového tepu a v niektorých afrických kmeňoch šamani čuchom rozoznávali, ktorý z obvinených sa najviac potí. Tieto indície sa brali pomerne vážne a mnohokrát postačovali na to, aby bol podozrivý aj právoplatne odsúdený.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dávať niekomu do úst ryžu a sledovať, či je dostatočne suchá, respektíve niekoho ovoniavať, by bolo dnes pomerne nepraktické. Oveľa jednoduchšie je pokojne sledovať neverbálne prejavy potenciálneho klamára. Bezpochyby možno povedať, že jeden z najvýraznejších indikátorov ľudských emócií, je tvár. Viacerí psychológovia napríklad upozorňujú na podvedomé zakrývanie úst, prípadne trenie špičky nosa u človeka, ktorý klame. (tu však treba byť opatrný, či dotyčný nezíva, alebo či ho len nesvrbí nos J)

Ďalším prejavom je vraj pevné zovieranie pier či zvrašťovanie obočia. Tu ma však napadol jeden môj známy, ktorý permanentne vraští obočie bez ohľadu na to, čo povie. Musel by som ho teda považovať za notorického klamára (sorry Tomáš J).  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa iného zdroja človek, ktorý klame, má vyššie položený hlas ako normálne. Ak vám teda váš partner piskľavým hlasom povie, že bol len dlhšie v práci, neverte mu ani slovo.

Určite nemenej zaujímavým prejavom potenciálneho klamára je aj zvýšená gestikulácia a časté zdvíhanie ramien. Inými slovami, ak niekto pri rozhovore rozhadzuje rukami či nohami, treba jednoznačne zvýšiť pozornosť.

Posledný indikátor klamára, ktorý ma zaujal je rozširovanie zreničiek. Takže hlavne – nespúšťajte klamára z očí.

Napriek tomu, že na každej spomínanej indícií je určite časť pravdy, treba ich v každom prípade brať s nadhľadom. Ak by to totiž 100 % fungovalo, svet by bol dnes s veľkou pravdepodobnosťou úplne iný.

jan kozon

jan kozon

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

CARPE DIEM Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu